החוג לקריאת שירה

 

ברוכים הבאים לדף החוג לקריאת שירים

חוג קריאת שירה מקיים בקיבוצנו כבר כארבע שנים.

החוג נפגש מדי שבועיים ביום שלישי בערב לכשעה וחצי של שיחה וקריאת שירים ופרוזה.

החוג הוקם ביוזמתו של ארנון גורן ומנוהל על ידי עופר הרצוג.

ההשתתפות פתוחה לכל המעוניין.

כיום חברים בו מספר חברים ממעברות ומספר חברים מישובי הסביבה ואף מרחוק.

החוג מתקיים בימי שלישי בערב בספריית קיבוץ מעברות.

מדי פעם נוסיף מידע וחומר לקראת ובעקבות מפגש.

 

מצורף קישור ובו מעט משיריה של אגי משעול.
 

 

 

 
 

מאמרים

 

"הערים הסמויות מעין"
לפני זמן קצר התודעתי לספר זה של איטאלו קאלווינו.
הספר כולו בנוי פרקים קצרצרים שבהם מספר מרקו פולו לקובלאי חאן על ערים מופלאות שפגש במסעותיו. הסיפורים יפים עד כדי דמעות והתבונה וחוכמת החיים שעולה מהם מדהימה.
מתוך הספר, שתורגם מאיטלקית על ידי גאיו שילוני מובא פרק אחד בהקדשה לצוות השינוי, לממלאי התפקידים המרכזיים ובעצם לכולנו...
 
עופר
 
ערים ומתים. 1.
 
במלאניה, בכל פעם שאתה נכנס אל הכיכר, אתה מוצא את עצמך במרכזו של דו שיח: החייל המתרברב והטפיל, היוצאים מאיזו דלת, פוגשים בצעיר הבזבזן והפרוצה, או האב הכילי מסיים על המפתן את דברי-הטפת-המוסר האחרונים שלו אל בתו המאוהבת, אך את דבריו קוטע המשרת השוטה ההולך למסור פתק לאשת-התככים. אם תשוב למלאניה לאחר שנים רבות, תמצא כאן את אותו דו-שיח שעדיין מתמשך. אמנם בנתיים הלכו לעולמם הטפיל, אשת התככים והאב הכילי, אולם החייל המתרברב, הבת המאוהבת והמשרת השוטה תפסו את מקומם, ובבוא תורם יתפסו את מקומם איש המזימות, אשת הסוד, האסטרולוג.
אוכלוסייתה של מלאניה מתחדשת תדיר: בני השיח מתים אחד-אחד ובינתיים נולדים אלה שיתפסו מקום, בבוא תורם, בדו-שיח, אם בתפקיד זה או בתפקיד אחר. כאשר משנה מישהו את התפקיד שהוא מגלם, או אם נוטש הוא את הכיכר לתמיד או מופיע בה הופעת בכורה, מתרחשת שורה של שינויים, עד אשר כל התפקידים מתחלקים מחדש. אך בנתיים מוסיפה המשרתת הערמומית הקטנה להשיב לטענותיו של הזקן הנרגז, הנוגש אינו פוסק מלרדוף אחר הצעיר שנושל מירושתו, האומנת אינה פוסקת מלנחם את הבת החורגת, גם אם איש מהם שוב אינו נושא אותן עיניים ואותו קול שהיה לו בתפקיד הקודם.
קורה לפעמים, שאדם אחד ישא בעת ובעונה אחת שני תפקידים או יותר: הוא יהיה בו זמנית רודן, נדיב, עובר-אורח, או שתפקיד מסוים יחולק לשניים, או יוכפל עשרות מונים ויינתן למאה לאלף מתושביה של מלאניה: שלושת אלפים איש לגילום תפקיד הצבוע, שלושים-אלף לגילום התפקיד של אוכל-לחם-חינם, מאה אלף בני מלך שירדו לשפל המדרגה המצפים שיכירו במעמדם.
עם חלוף הזמן, התפקידים שוב אינם אלה שהיו קודם. מה שברור הוא שהעלילה אשר התפקידים דוחפים קדימה בין תככים והפתעות, אכן מוליכה לאיזו התרה, אליה מוסיפה העלילה להתקרב אפילו כאשר נראה שהפקעת מסתבכת יותר ויותר ומכשולים נערמים. אם תציץ בכיכר ברגעים שונים תשמע כיצד משתנה הדו-שיח ממערכה למערכה, גם אם חייהם של תושבי מלאניה קצרים מכדי שהם עצמם יוכלו להבחין בכך.

 

תגובות והערות

לא נכתבו תגובות למאמר זה. היו הראשונים להגיב.

כתבו תגובה או הערה

Only registered users may post comments.