תמונות מהאתר

dorit1.jpg
IMG_4532
016b.jpg
15

מדור מאמרים וקישורים

קישורים וכתבות בנושא חברה וכלכלה

במדור זה נביא קישורים בנושאים מעניינים בנושאי חברה וכלכלה

שיכולים להתקשר גם לדרך החיים שלנו בקיבוץ

מאמרים מקצועיים

תולדות הקיבוץ והמתנדבים
בספרו "אחרי המלחמה" מתאר טוני גאדג'ט כיצד הגיע לתקופת התנדבות בקיבוץ וכיצד נדבק באופוריה שאחזה במדינה לאחר מלחמת ששת הימים. באותם ימים נחשב הקיבוץ כצורת התיישבות אוטופית אשר רבים קינאו בה וחלמו לשכפל אותה, לא היה צורך לפרסם מודעות דרושים בכדי למשוך מתנדבים אל הקיבוצים אלא הלה פשוט זרמו מכל רחבי העולם. בתחילה הגיעו מתנדבים עם שורשים יהודים, אך במהרה המתנדבים הגיעו מעשרות ארצות ללא הבדלי דת וגזע. הפריחה של ההתנדבות בקיבוץ מוסברת גם על רקע תקופת ילדי הפרחים בארצות הברית, כשבין היתר ניתן להזכיר את העובדה כי בין המתנדבים הרבים אשר פקדו את הקיבוצים ניתן למצוא מפורסמים לעתיד כגון ג'רי סיינפלד ובוב דילן.

האם כיום ניתן למצוא מתנדבים בקיבוץ?

יתכן ובדיוק מאותם הסיבות שבגינם פרחה ההתנדבות בקיבוץ היא גם נחלשה, ההתעוררות מחלום האוטופיה לאחר מלחמת יום הכיפורים, סיומה של תקופת הסיקסטיז בשנות ה-60 ומעל הכול התערערות המבנה החברתי בקיבוצים היו בשורש ההעלמות של המתנדבים מן הקיבוצים. ככל שהלך והתעצם המשבר הכלכלי בקיבוצים השונים כך פקדו פחות ופחות מתנדבים את הקיבוץ. הדבר לא נעשה מתוך כפיות טובה אלא נבע מכך כי הקיבוצים עצמם לא יכלו לעמוד בעלויות ההחזקה של המתנדבים. לא רק זאת אלא שנראה כי לאור צמיחתו של הקיבוץ המופרט והתערערות תחושת השליחות והשוויון הרגישו קיבוצים אלו כי המתנדבים פחות דרושים להם וכי הם אינם מתאימים יותר לנופי הקיבוצים המופרטים.

מדוע דרושים מתנדבים בקיבוצים כיום?

אכן בדשאי הקיבוצים השונים הפסיקו מזמן עם תהלוכות אחד במאי ועם לימוד תורת מרקס, אך אין זה אומר כי רעיון השוויוניות והשיתופיות פג מן העולם. מתנדבים דווקא כן דרושים בנוף הקיבוצי והם מוסיפים לו מאוד מן הבחינה הערכית. הרעיון לבוא לארץ זרה, להכירה ולתרום לה הוא ערך אשר חשוב שבני הנוער בקיבוץ יכירו ויתחנכו עליו. החשיפה הנלווית לתרבות שונה גם היא פן מרכזי וחשוב שהמתנדבים מביאים לקיבוץ והם מבטיחים את פתיחות החברה הקיבוצית אל אנשים זרים. לא סתם כל חבר קיבוץ מעל גיל 35 נמצא בקשר חברי באמצעות הפייסבוק עם מתנדב כלשהו, המתנדבים הוסיפו קסם לנוף הקיבוצי שחבל שנעלם וטוב עם יחזור.

האם נזכה לראות מתנדבים בדשאי הקיבוץ?

נראה כי רבים יסכימו כי דרושים מתנדבים בקיבוץ וכי הערך המוסף שלהם אל מול ההשקעה הנמוכה בהם שווה ביותר. עם זאת, בכדי שהדבר יקרה יש צורך לשנס מותניים ולהתחיל להניע תהליכים שאם אנחנו לא נדאג להם הרי שאף אחד אחר לא יעשה אותם. יתכן וזהו הלקח הראשון המתקשר למתנדבים אותו נוכל ללמד את בני הנוער שלנו כיום, הרעיון שאם רוצים משהו יש לבצעו בכוחות עצמנו. מי שחושב כי המתנדבים יתחילו לנחות פה מהשמיים טעות בידיו ואם הוא באמת מעוניין לראות אנשים צעירים מארצות שונות מסתובבים בקיבוץ, כדאי שיתחיל לעשות משהו בנידון. 

קטגוריה: מאמרים

תגובות והערות

לא נכתבו תגובות למאמר זה. היו הראשונים להגיב.

כתבו תגובה או הערה

Only registered users may post comments.

דירוג