קדיש
יתגדל ויתקדש יקר האדם,
אשר הלך איתנו במישור
ועוולה לא נמצאה בשפתיו.
ישתבח הקיבוץ בבניו
ששיקעו מחילם ללא חסך,
משחר ילדותם ועד אביב ימיהם
וגמולם - טעם חייהם.
ואם תמו חיים של טעם,
חיי בן שגדל בשדותינו כצמח השדה, 
   
לא נפקד זכר פועלם.
כי דרך נעורים לא תאבד
ותוחלת זיכרון נפלא תעמוד לעד.
כי חוק הוא מאז ומעולם,
שזכר מעשיו של אדם,
יהיו צרורים בצרור החיים
וחתומים בשלשלת המשכם.
קיבוץ מעברות מעלה זכר יקיריו,
במעשה החיים והשלום.
יתגדל ויתקדש אמת האדם.

 

 

שלג רות26.10.1920 - 18.9.2016

שלג רות

רות שנורמן (שלג) נולדה בלודויגשהאפן, גרמניה ב-26 באוקטובר 1920 למשפחה יהודית-גרמנית טיפוסית של המעמד הבינוני. העיר עודנה עיר תעשייה מפורסמת השוכנת על גדות הריין, מול העיר מנהיים. לצד עיר שלישית, היידלברג, היא מרכיבה את משולש Rhein-Neckar – מחוז מטרופוליטני עצום בדרום-מערב גרמניה.

הוריה, אירמה ואליהו, ניהלו עסק קטן בקומת הקרקע של ביתם- חנות נעליים. ביתם היה בית מסורתי ורות ביקרה בבית הכנסת רק בחגים.

 אחיה, הגדול ממנה בשש שנים, נולד ב-1914, אך לאחר לידתו גויס אביה לצבא ובמשך כל מלחמת העולם הראשונה נעדר מהבית. אמה ניהלה לבד את החנות כל שנות המלחמה. עם סיומה, התברר כי הוא שבוי והוא חזר הביתה רק בינואר 1920, ולמעשה הכיר את בנו בן השש לראשונה...כ-10 חודשים בלבד לאחר שובו מן השבי- נולדה רות.

 המשבר הכלכלי בגרמניה הקשה מאד על היכולת להרוויח מחנות נעליים ובשנת 1932 עקרה המשפחה לעיר הסמוכה מנהיים שם מצא אביה עבודה כסוכן בבית חרושת לנעליים. הם התגוררו בדירה בשיכון עירוני גדול אך עד מהרה הוא הוכרז כ"יודנריין" (נקי מיהודים) והמשפחה נאלצה לעזוב את השיכון ולעבור לדירה שהייתה בבעלות יהודית.

רות הרגישה כל חייה את האילוץ לנדוד בשל יהדותה. בגיל 15 היא גורשה מבית הספר התיכון ומכיוון שלא היה בי"ס יהודי במנהיים שלחו אותה הוריה לשנה אחת בבית ספר יהודי למשק בית בפרנקפורט. שם היא חייתה בפנימייה והשומר הצעיר- אליו הצטרפה בשנת 1934, היה לה כבית שני והיא הייתה פעילה מאד בקן המקומי.

לאחר שהסתיימה שנה החליטה להישאר עוד בפרנקפורט. על אף גילה (16) החלה לעבוד חצי יום אצל משפחה יהודית ושאר זמנה הוקדש אך ורק להדרכה בתנועה. כאשר התנועה ארגנה הכשרה לבני שכבת הביניים אשר הוצאו מבית ספר- עברה לשם והתרכזה עם עוד 30 חברים בחווה חקלאית ליד ברסלאו. זו הייתה למעשה היכרותה הראשונה עם חקלאות- הייתה להם פרה אחת וחלקות של מלפפונים ותות שדה. אחיה כבר היה באותה עת בהכשרת בוגרים בחו"ל.

באותה תקופה עברו הוריה של רות לצרפת (למזלם הרב צפו את הנולד), היכן שאחיה כבר היה בעקבות השמו"צ.  רות חברה לקבוצה שהתארגנה לעלות לארץ ישראל בצורה בלתי לגלאלית.

הקבוצה מנתה 20 חברי שמו"צ , את משוחררי דכאו ואת קבוצת הוינאים העתידים להקים את קיבוץ העוגן. הקבוצה יצאה לדרכה במרץ 1938, דרך וינה- לגבול יוגוסלביה ומשם לנמל ועשתה את הדרך על ספינה קטנה ורעועה- "קולורדו" ואחר כך על אחת נוספת- "עטרה".

הצפיפות באונייה הייתה כה גדולה שהם ישנו שניים במיטה. האונייה עגנה מול חוף שפיים בחושך וכל חברי הקבוצה שחו עד החוף ומשם הלכו ברגל עם תרמילים על הגב עד לרעננה.

ברעננה היה מחנה קיבוצי שאוכלס על ידי קיבוץ רמת השופט. חברי הקבוצה קיבלו מדריך והחלו מייד לעבוד 9 שעות ביום. רות עבדה בסנדלריה.

היא הגיעה לקיבוץ כפר מנחם וחיה בו לא פחות מ-15 שנה. היא עבדה במוסד החינוכי משנת 1947 וכך גם החלו קשריה עם מעברות- הקבוצה שאותה ליוותה כמטפלת- קבוצת "הסלע" נקלטה ברמות-חפר וכך מצאה עצמה רות במעברות. באותה עת המטפלות חלקו דליים ומטאטאים עם החצרנים של המוסד ושותפתה לחדר הייתה מסוכסכת עם אחד מהם ושלחה אותה במקומה. כך הכירה את גדעון דביר ואת גבריאל שלג שעבדו במחסן החצר. היא התיידדה איתו וכאשר נפגשה כל ההשלמה אצל שולמית לומניץ בשבת קיבלה גם היא הזמנה להשתתף. זו הייתה הדרך להיקלט בהשלמה- לקבל הזמנה משולמית לקפה והעוגה של שבת עם יוצאי גרמניה...בשנת 53' ניסה גבריאל לעבור איתה לכפר מנחם אך רק בשנת 1954, בעקבות נישואיה לגבריאל שלג, (איש ההשלמה הגרמנית שהגיע למעברות מגרמניה עם אחיו חנני בשנת 1939) באה רות לחיות במעברות. (אביה נפטר ונקבר בכפר מנחם עוד לפני 1948).