קדיש
יתגדל ויתקדש יקר האדם,
אשר הלך איתנו במישור
ועוולה לא נמצאה בשפתיו.
ישתבח הקיבוץ בבניו
ששיקעו מחילם ללא חסך,
משחר ילדותם ועד אביב ימיהם
וגמולם - טעם חייהם.
ואם תמו חיים של טעם,
חיי בן שגדל בשדותינו כצמח השדה, 
   
לא נפקד זכר פועלם.
כי דרך נעורים לא תאבד
ותוחלת זיכרון נפלא תעמוד לעד.
כי חוק הוא מאז ומעולם,
שזכר מעשיו של אדם,
יהיו צרורים בצרור החיים
וחתומים בשלשלת המשכם.
קיבוץ מעברות מעלה זכר יקיריו,
במעשה החיים והשלום.
יתגדל ויתקדש אמת האדם.

 

 

Entries for the 'ג' Category

גבעוני בוקיצה21.9.1906 - 14.5.1974

גבעוני רמי9.9.1939 - 10.10.1973

גבעוני רמי
רמי, בן בוקיצה ויצחק, נולד ביום כ"ה באלול תרצ"ט (9.9.1939) בקיבוץ מעברות להוריו, שהיו ממייסדי הקיבוץ. רמי התחנך בקיבוץ וסיים את לימודיו במוסד החינוכי "רמות חפר". מימי ילדותו הצטיין בחריצותו ושקד על לימודיו מתוך חתירה להעמיק דעת. ספרו עליו חברי קבוצת "שחף": "כשהיינו זקוקים לעזרה, אפשר היה לבקש מרמי. ידענו שיש על מי לסמוך ושזה יהיה בסדר. הייתה לו אחריות קבוצתית מעבר לגיל שלו. היה לו דיבור פשוט, חיוך ביישני ונעים. לעתים היינו יושבים יחד ורמי היה קורא סיפור - של או-הנרי או של מופסן. הכל עשה בסבלנות,...

המשך המאמר...

גורן אדם18.1.1985 - 12.8.2006

גורן אדם
בן הזקונים של עליזה ויגאל, אח לטלי וחנן. נולד ביום כ"ה בטבת תשמ"ה (18.1.1985) בקיבוץ מעברות, שם גדל והתחנך. אדם נולד כשמלאו לאמו ארבעים, והיא ראתה בו את מתנת יום ההולדת הנפלאה ביותר שאפשר לקבל – ילד אהוב ויקר, נבון וחכם, ועל פניו נסוך חיוך תמידי, מיוחד ואופייני, כמו אומר "אני מבין, יודע ורואה הכול". ואמנם, כזה היה אדם: סקרן, רגיש, בעל יכולת מילולית גבוהה – אך שתקן, ביישן וצנוע. את לימודיו החל אדם בבית הספר היסודי "יובלים" שבקיבוץ גבעת חיים מאוחד, והמשיכם בחטיבת הביניים והתיכון של ב...

המשך המאמר...

גורן יגאל18.4.1944 - 3.12.2013

גורן יגאל

שיר לאחי    

      הנה מהדהד שאון המקוש והאת,

      הסכת, נכרה קבר חדש בזו העת!

      וכמה מתישה עבודת החופרים

      מפאת הכבוד והמעמד,

      או ,שמא, קשה ויבשה הקרקע  מעצירת הגשמים.

 

     שינסתי מותני, אימצתי הזיכרון,

     גייסתי את מר גוגל וכל התותחים הכבדים,

    בתוספת קצת כישרון,

    רק כדי שלא ישעמם לך בארון...

המשך המאמר...

גורן ישראל3.10.1909 - 2.6.1984

גורן עליזה13.2.1945 - 18.3.2012

גורן עליזה

לזכר עליזה גורן

עליזה נולדה בקובנה שבליטא למשפחת דרוסקוביץ ב- 13.2.1945 ונקראה בשם ליזה. בשנת 1967 עלתה לארץ ביחד עם אמה, בעקבות משפחת האם שהייתה כבר בארץ. הן נשלחו לאולפן בקרית שמונה. כשפרצה מלחמת ששת הימים, עברו לחיפה ומשם הגיעה עליזה לאולפן במעברות, בו קבלה מטרזן את שמה החדש: עליזה.

כשהייתה באולפן, נפגשה עם יגאל גורן הקיבוצניק ובנובמבר 1968 התחתנו בחתונה קיבוצית משותפת.

המשך המאמר...

גורן קלרה22.10.1914 - 3.7.1991

גורן קלרה

דברים ליד קברה של קלרה

אם יש משמעות למושג תאוות חיים, הרי זה הביטוי שיכול ליחד את קלרה, אם יש משמעות למוסר עבודה – יכולים ללמוד ממנה. אם נרצה להמחיש צימאון ללמוד ולדעת, הרי שהיה טבוע עמוק בתודעתה.

קלרה נולדה בדרום מזרח פולין בכפר קטן, אשר מעטות בו המשפחות היהודיות, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה. הבית היה בית מסורתי יהודי שלא תמיד היתה מצויה בו הפרוטה, אך שרר בו כבוד הדדי, סדר למופת ורוח השכלה. 

המשך המאמר...

גלברד אריה16.1.1910 - 9.6.1997

גלברד אריה

מילים לזכרו של אריה גלברד

מה חבל שאנו באים להספיד את אריה. זקנתו היתה טובה ומפויסת: מכותר במשפחתו הרחבה, בבאי ביתו, עסוק בעבודתו האקדמאית (כן, באוטובוס וברכבת היה משרך דרכו בלי תלונה – בחיוך על השפתיים!) . חיוך קרן ממנו בכל אתר, ובהיכנסו לחדר האוכל ראינו איש אוהב עולם ומלואו. רק מי אשר הכיר את ימי עברו, ידע להעריך את הדרך אשר סלל, עד שהגיע לסיכום חיים חכם כזה.

 

המשך המאמר...

גלברד רגינה26.3.1911 - 18.4.1996

גלברד רגינה

דברים לזכרה של רגינה גלברד

הנה אנו כאן מביאים את רגינה חברתנו אל קברה, ואנו רוצים להיזכר... קהילה הולכת וגדלה אנחנו, והקשר בין החברים-הפרטים נחלש. כך קורה שחיים עימנו אנשים, חיה בקרבנו חברה, שביומה האחרון, ביום מותה, עדיין אנו לומדים פרטים על חייה...

והפרטים הללו, הם שמחיים את הדמות, הם שמעניקים לה "קיום" מעבר למושג הכללי שהיה לרבים מאיתנו עליה...

המשך המאמר...

גנסין יעקב-משה (ישה)
בנם-יחידם של דבורה-לאה ויהושע, נולד ביום י"א באדר ב' תרפ"ד (17.3.1924) בעיר בריצ'ני, בסרביה, רומניה, ובגיל צעיר היגר עם הוריו לצ'ילי. בצ'ילי התחנך בתנועת "השומר הצעיר", היה פעיל בסניפיה וחבר קבוצת-עלייה. בעלותו ארצה ב-29.4.1948 הצטרף לגרעין הלטינו-אמריקני של "השומר הצעיר" בנגבה. יעקב-משה היה דייקן בעבודתו, איש שקט ומתון. עם פרוץ מלחמת-העצמאות התנדב לתפקיד חבלן בחטיבת "גבעתי". היה נוהג לומר: "שגיאתו הראשונה של חבלן יכולה להיות גם האחרונה" - ואמנם נפל בעת פעולה לפירוק מוקשים בשעה שעלה על מוקש בכ...

המשך המאמר...

גרון סופי14.12.1908 - 11.12.1996

גרון סופי

סופי קבלה אותנו ילדים קטנים ורעשנים כאשר עלינו למוסד החינוכי,

סופי לימדה אותנו המון דברים, אבל לא למדה אותנו להספיד.

אנחנו  היינו קבוצה גדולה עם הרבה ילדי חוץ, והיה צורך להכניס את כולנו למסגרת, משמעת, ללמד כללי ההתנהגות וניקיון.

למדנו מסופי לכבד אחד את השני ולהיות סבלנים וותרנים לילדים שקצת חרגו מהמסגרת. את כל זה לקחנו אתנו להמשך החיים.

המשך המאמר...

גרינבלט אורי12.5.1931 - 25.3.2010

גרינבלט אורי

לזכר אורי גרינבלט ז“ל—מבניו הראשונים של הקיבוץ.

לאבא היקר שלנו,

 אנחנו נמצאים עכשיו בפתחו של האביב וסמוך לחג האביב, חג החירות, פסח, שיחול בשבוע הבא, חג המסמל יותר מכל חג אחר את המעבר מעבדות לחירות, ההגעה לשלווה ולמנוחה. ודומה אבא, שאתה, שתמיד הצטיינת בכל הקשור למדעים המדויקים, גם הפעם התאמת את עצמך ודייקת, וכמה זה סמלי שבדיוק בתקופה זו, גם אתה עברת מעבדות וייסורים, מלהיות כלוא בתוך הגוף שלך, בתוך המחלה, לחופש, לחירות, לשלווה ולמנוחת עולמים.

המשך המאמר...

גרינבלט ארנון27.6.1967 - 7.10.1997

גרינבלט גיטה17.12.1909 - 6.2.2000

גרינבלט גיטה

לסבתא גיטה

לפני כמה שנים, בתקופה שהיינו קרובות ואת נהגת לספר לי המון על עברך, משפחתך וחברותייך – אמרת שאת רוצה שאני אספר עלייך. בזמנו, זה נראה כל כך רחוק ולא מתאים... ואת כבר כל כך רצית להגיע לרגע...

משך שעות וימים סיפרת על בית הורייך, על הגימנסיה העברית, איך היית תלמידה מצטיינת ונתת שיעורי עזר. סיפרת על שהותך בקיבוץ בית זרע ועל הפרידה מכל חברייך, כשעברת למעברות. סיפרת על השליחות בחו"ל.

המשך המאמר...

גרינבלט לוי24.4.1907 - 14.8.1975

גרינבלט לני1.6.1940 - 4.2.2016

גרינבלט לני

לני שלנו

בלתי נתפס לקשור אישה כל-כך יפה, חיונית, חייכנית, מלאת אופטימיות ושמחה - למוות. אין איש שלא זוכר את לני כאישה פעילה, ספורטאית, רקדנית ומלאת חיים.

לני נולדה למשפחת דריסק באמסטרדם ב-1 ביוני 1940. אביה ארי היה עובד תעשיה ואימה קורי, שהיתה אחות ל-7 אחים מתאגרפים, עבדה אז בבית הקפה של סבתה של לני. מאוחר יותר עבדה שנים רבות כגננת ולאחר מכן כתופרת תלבושות בתיאטרון חשוב באמסטרדם.

את שנות המלחמה עברה המשפחה באמסטרדם. לני גדלה בבית נוצרי. בזמן התיכון למדה בלט והמשיכה והשלימה את לימודיה באקדמיה למחול. היא עסקה במחול באופן מקצועי כמורה לבלט.

המשך המאמר...

גרינפלד אחד1914 - 2.12.1934

גרינפלד אחד
היה זה כשנה לאחר תחילת עלייתנו על הקרקע. בוואדי חווארית הקדחת טרם הודברה, האדמות עוד לא נוקזו אלא רוכזו ולא עובדו. פחות מתריסר חברים ישבו בארבעת הצריפים שעל הגבעה הערומה. מרבית חברי הקיבוץ וקומץ הילדים עשו בחדרה – חלקם כשכירים בעבודה חקלאית, מעין "הכשרה לבאות" ויתרם עבדו בקבוצת בניין עצמאית, שאמורה הייתה "לפרנס" את הקיבוץ ואת מניחי היסודות ל"נקודה" החדשה. לקבוצת בנין זו הצטרף "אחד" גרינפלד, "חולץ" ירוק שהגיע לא מזמן מהתנועה בהונגריה. גבר נאה וחסון, שאהב להפעיל שריריו בעבודות קשות – ...

המשך המאמר...