קדיש
יתגדל ויתקדש יקר האדם,
אשר הלך איתנו במישור
ועוולה לא נמצאה בשפתיו.
ישתבח הקיבוץ בבניו
ששיקעו מחילם ללא חסך,
משחר ילדותם ועד אביב ימיהם
וגמולם - טעם חייהם.
ואם תמו חיים של טעם,
חיי בן שגדל בשדותינו כצמח השדה, 
   
לא נפקד זכר פועלם.
כי דרך נעורים לא תאבד
ותוחלת זיכרון נפלא תעמוד לעד.
כי חוק הוא מאז ומעולם,
שזכר מעשיו של אדם,
יהיו צרורים בצרור החיים
וחתומים בשלשלת המשכם.
קיבוץ מעברות מעלה זכר יקיריו,
במעשה החיים והשלום.
יתגדל ויתקדש אמת האדם.

 

 

Entries for the 'ר' Category

רון מצה6.1.1909 - 29.12.2002

רון מצה

כמה מילים על מצה, השותפה לעבודה.

דור בא ודור הולך ומסתבר שרק שלושה חברים בצוות הנהלתה חשבונות של היום זכו לעבוד עם מצה. זכו, כי להיות בצוות עם מצה הייתה זכייה. עשרות שנים היא הייתה באה בעקביות כל יום וממלאת בנאמנות את תפקיד מזכירת הגזבר, שהתחלפו לידה מדי שנתיים. אך מצה ידעה להתאים את עצמה לכל גזבר שנבחר והשתדלה להקל עליו בכל המובנים. זאת כמובן ללא לימודים באוניברסיטה, אך הודות לשכל בריא ותפיסה מהירה.

המשך המאמר...

רון שמחה29.6.1903 - 16.12.2000

רון שמחה

שמחה נולד ב- 28.6.1903  במישקולץ, הונגריה למשפחה יהודית לא דתיה אבל מסורתית. בית ספר יסודי למד בבית ספר של הקהילה היהודית. את התיכון גמר בבית ספר קטולי בשנת 1920. כדי לעזור בפרנסת המשפחה החל ללמוד נגרות בתור שוליה.

בערך באותה תקופה הצטרף לתנועה ציונית בשם בריסיה שהייתה קיימת במישקולץ ואף יצא להכשרה חקלאית אצל חוואי שגידל פירות שונים.

המשך המאמר...

ריבק מרים6.8.1923 - 15.2.2006

ריבק מרים

מרים ריבק איננה

החברה הטובה, השברירית והחולנית בשנים האחרונות, היתה בעצם אישה גדולה. אהודה על הכל, דואגת ותמיד חושבת על הסובבים אותה.

מרים נולדה ביום 6 לאוגוסט 1923 בהמבורג. שם היתה לה ילדות מאושרת, לצד הורים אוהבים ואחותה זוזי, 3 שנים צעירה ממנה. בסביבתה היתה משפחה ענפה ומלוכדת שניסתה לגונן עליה מכל קושי וכל רע. כאשר הפך המצב בגרמניה לבלתי נסבל, כבר היו כמה מדודיה בצ'ילה ועשו מאמצים להביא את משפחת יקובסון אליהם.

המשך המאמר...

ריכטר אופליה3.1.1923 - 24.2.2016

ריכטר אופליה

אופליה ריכטר – דברים לזכרה

אופליה יקרה. כמה לא צפוי.... קשה לדבר עלייך בזמן עבר. תמיד כל-כך חיונית, חייכנית, מלאת שמחת-חיים, מאירת פנים וכל-כך משמעותית לכל-כך הרבה אנשים.

אופליה נולדה ב-3.1.1923. היא הייתה בת בכורה לשני אחים (אח ואחות שעדיין חיים בארגנטינה), בעיירה אנדור שבצפון פולין. באותם זמנים לא היו שם לא חשמל ולא מים זורמים. אביה של אופליה, אהרון קוּנסְט (שפירושו בגרמנית: אומנות) היה נגר. אמה של אופליה, מינה, הייתה עקרת בית. אופליה למדה בבית-ספר שבו למדו גם עברית. הייתה שם קהילה יהודית פעילה.

המשך המאמר...

ריכטר מטיאס3.5.1923 - 5.8.16

ריכטר מטיאס

מטיאס ריכטר נולד בגטו של וורשה, ובגיל 10 הפליג עם אמו ואחיו רפאל, למסע בן חודשיים על סיפון אנייה לארגנטינה. האב יצא כבר שנים קודם להכין את הבית החדש. גם על האנייה כמו בגטו  זכו לאותו היחס האנטישמי מצד נוסעים גויים ועובדי צוות, כפי שהכירו היטב מחייהם בוורשה. 

המשך המאמר...

רמן יאיר16.5.1940 - 21.5.1995

רמן יאיר

ליאיר

אתה אהבת את החיים והם אהבו אותך. אתה ושמחת חיים הן מילים נרדפות.

כמה אהבת שפעת, כמה חום, כמה חיוכים וכמה חיבוקים חמים ורבים. המרץ הבלתי נדלה לעשייה, תמיד כל הזמן ולכל אחד. תמיד נתת מכל הלב והרבה, ובמיוחד לכל אחד את מה שאהב. היכולת לתת עם כל הלב והחום והמסירות אלי ללא גבולות. ובכל רגע בכל פינה בכל מקום. האהבה לבנים שלנו ארז, יואב, נירה ואסף. ההנאה לראות כמה טוב להם והשאלה ששאלת מה עוד אפשר לעשות, מה עוד אפשר לתת.

המשך המאמר...