קדיש
יתגדל ויתקדש יקר האדם,
אשר הלך איתנו במישור
ועוולה לא נמצאה בשפתיו.
ישתבח הקיבוץ בבניו
ששיקעו מחילם ללא חסך,
משחר ילדותם ועד אביב ימיהם
וגמולם - טעם חייהם.
ואם תמו חיים של טעם,
חיי בן שגדל בשדותינו כצמח השדה, 
   
לא נפקד זכר פועלם.
כי דרך נעורים לא תאבד
ותוחלת זיכרון נפלא תעמוד לעד.
כי חוק הוא מאז ומעולם,
שזכר מעשיו של אדם,
יהיו צרורים בצרור החיים
וחתומים בשלשלת המשכם.
קיבוץ מעברות מעלה זכר יקיריו,
במעשה החיים והשלום.
יתגדל ויתקדש אמת האדם.

 

 

Entries for the 'ד' Category

דביר דוד4.7.1952 - 8.7.2002

דביר דוד

דויד

בפתאומיות הגחת לעולם ובפתאומיות נוראית נטשת אותו, נותרנו כולנו כאן המשפחה והחברים עדיין שמחים ביום הולדתך, עדיין חוגגים, כשהגיעה אלינו הבשורה המרה שקבלת מכה שממנה כנראה לא תחזור. עכשיו ברגעים אלה, כשמסיבת יום ההולדת החמישים הפכה לפרידה מהחיים, אנחנו רוצים לספר עליך. כמעט ונולדת בדרך לבית החולים, יובל היה שמך למשך שלושה חודשים, וכשדוד דוד נהרג בתאונת אופנוע החליטו ההורים לקרוא לך בשמו.

המשך המאמר...

דביר רות1.8.1923 - 16.7.1995

דביר רות

מילות פרידה לרות דביר

זה הזמן לזכור ולספר על משפחה אצילית – משפחת שטרנברג, הוריה של רות, לימים רות דביר, אשר פתחו בפני את ביתם ברחוב "מנדלה מוכר ספרים" אשר בתל-אביב ואירחו אותי במשך כשנתיים, לילה אחד כל שבוע. היה זה בחוזרי משיעורי הערב למחול אצל גרטרוד קראוס הנודעת. לימודי בעיר הגדולה היו מותנים באפשרות ללינה, כי בזמן המנדט הבריטי הוכרז על עוצר לילה – אין נכנס ואין יוצא את העיר.

המשך המאמר...

דגני ארנסטה30.7.1909 - 24.9.2010

דגני משה22.4.1908 - 30.9.1992

דגני משה

משה קורן-דגני

איש חידה, מופלא במעשיו ועניו עד תמיהה ביחסיו עם בני אדם. בכל מעשיו , ניכר עומק בלתי מתפשר. בכל שטחי פעילותו, בעבודתו ובתחביביו, העמיק ללמוד ולחקור, להבין וליישם את ידיעותיו.

משה נולד בשנת 1908 בעיר צ'רנוביץ, המשפחה, בת שמונת הילדים, היתה אמידה וידועה במחוז כולו, בה דורות של חקלאיים יהודיים, בעלי קרקעות ונכסים. משה, כמו רבים מבני גילו, נמשך דווקא אל הציונות ואל התנועה הסוציאליסטית.

 

המשך המאמר...

דוד פינקו (פנחס)17.1.1907 - 15.8.1987

דוד-בכור חנה17.2.1910 - 27.7.2007

דוד-בכור חנה

לזכרה של חנה דוד

באנו ללוות אותך, חנה-דודתי היקרה – בדרכך האחרונה למנוחת עולמים. דור הוותיקים הולך ונעלם. תקופה הולכת ומסתיימת – זו דרכו של עולם ואין מה לעשות. חנה נולדה בבולגריה וספגה מתרבותה. שם התחנכה בקן של השומר הצעיר וכבר אז נמשכה את האומנות. בת 22 עלתה ארצה בעליה בלתי לגלית עם המכבייה הראשונה והצטרפה לגרעין הבולגרי בבת-גלים. כחלוצה עבדה בכל עבודה קשה וגם במטבח ובמכבסה. משם עברה לחדרה ואחר כך לוואדי בעמק חפר.

המשך המאמר...

דורון יעל27.1.1922 - 16.9.2010

דורון יעל

 

יעל נרדמה לעולמים, בשקט, בשקט.

יעל, INGE FRAENKEL קראו לה מהבית, נולדה במערב גרמניה בעיר קטנה בשם BORKEN  ביום 27 בינואר 1922, שם כבר אמא שלה נולדה. את ילדותה היא עברה שם בקרב משפחתה היהודית-ציונית אך עם עלית הנאצים לשלטון וגילוי אנטישמיות מידי המקומיים, עברה המשפחה, אבא, הסוכר בגרוטאות  ברזל, אמא ושני האחים היותר צעירים, חוה וגרט, לעיר הגדולה ESSEN. שם בהיות יעל בת 14, ערב אחד קיבל האבא אזהרה מחבר גרמני שעומדים לעצור אותו למחרת בבוקר, ועל כן נסעו הוא, האמא והאח בן ה-9 עוד באותו לילה להולנד והשאירו את הבנות לבד בבית. דודים אספו אותן ודאגו להן עד אשר הקהילה סידרה להן ניירות להגירה ויכלו לנסוע גם הן להולנד אל ההורים. בנסיעה הזאת חוה ויעל נדרו נדר, לא לדבר עוד לעולם בשפה הגרמנית, ועמדו בזה מספר שנים.

המשך המאמר...

דורון מרדכי3.6.1923 - 13.7.2010

דורון מרדכי

הספד לאבא
אבא! אני רוצה להודות לך על החיים היפים והטובים שהענקת לנו,
לילדיך ולנכדיך ולכל חברי קיבוץ מעברות.
בשנת 1948 עלית לארץ מצ'ילי עם קבוצת צעירים והגעת לקיבוץ נגבה לתוך מלחמת השחרור. מיד נרתמתם להגנה על היישוב מול הצבא החזק ביותר שעמד מולנו אז, צבא מצרים.
לאחר גמר הקרבות וקביעת גבולות א"י בשנת 1949, יצאת לסייע לקיבוץ קטן וצעיר ומביתך המרווח בצ'ילי הגעת לאוהל עם מקלחות ושרותים בפחונים, כאשר בחוץ הגשם, הקרה, החום והצינה אשר נתנו לך את הכוח לבנות ולהבנות בארצנו.


 

המשך המאמר...

דיין רפאל8.2.1925 - 14.11.2015

דיין רפאל

הספד לרפאל דיין

רפאל דיין נולד בפולין למשפחת ריכטר, להוריו משה ורחל ולאחיו מטיאס.

בשנת 1933 עברה המשפחה לבואנוס איירס שבארגנטינה. שם בשנת 1941 הצטרף רפאל לתנועת השומר הצעיר. ב-1947 עלה לארץ עם הגרעין, הַיְשֵׁר לקבוץ נגבה. בנגבה, בקרבות מלחמת השחרור, נפצע ברגלו. בשנת 1949, אחרי תקופת החלמה, הגיע עם הגרעין למעברות. ב-1950 הצטרף עם עוד מספר אנשים מארגנטינה לגרעין שהיה מיועד להקמת קבוץ געש. הוא נשאר שם כשנתיים ובסופן חזר למעברות, בעקבות אהבתו לנועה. הם נישאו ונולדו להם שני בנים: גיל ואיתי.

המשך המאמר...

דניאל אליהו9.11.1909 - 17.9.1987

דניאל אליהו

מילים של חבר

אליהו שלנו שוב לא איתנו. נדמה שנותרנו גדולים עם הרבה עצב וגעגועים. התגאינו בו ושמחנו להיות בקרבתו. בשיחות איתו, גם כאשר באנו ספקנים וחרדים -  יצאנו תמיד מחוסנים ומחוזקים.

בשעות הרבות במטע, בימים הארוכים, בעבודות חד-גוניות, כולנו, מקטון ועד גדול, היינו משוחחים. אהב לדבר על הכל ובמיוחד על הדברים בהם מעורב האדם, באשר הוא. נושאים ומחשבות רדומים במחשבותינו, היו נחשפים באזמיל וביכולת הניתוח החריפה שלו ומתגלים כמענינים מאד, ומרתקים.

המשך המאמר...

דניאל רחל4.9.1910 - 6.2.2001

דניאל רחל

מילים על הקבר                                                          כתבה נועה שפירא, 7.2.01

רחל דניאל – אימא, הייתה חלוצה של ממש. במעברות, קיבוץ ג' של השומר הצעיר, משנת 1932 ועד סוף חייה. כמו רבים בתקופתה, חיה חיי צניעות והסתפקות במועט. גרה עם אבא בחדרון קטן, בצריף ולו שלוש מדרגות, עליהן היו חולצים את נעלי העבודה. הוא היה הארמון הפרטי של ההורים ורוהט בארגז-פרי ומנורת נפט. שם היה הקן המשפחתי. כשלא רצו שאבין – הסתודדו בשפה הבולגרית. 

המשך המאמר...